
Pris 195 000:-
En riktigt trevlig DeSoto Adventurer 4-door sedan från 1960.
Utrustad med den kraftfulla 383 V8-Motorn och den ikoniska tryckknapps automat Torgue Flite. Äldre omlackering i svart och fått sig lite patina under åren. Kromet sitter där det ska och håller ett bruksskick. Inredningen är i ett mycket gott skick. Mätaren står på 77400miles ca 12500mil.
Utrustad med bland annat servostyrning. Dubbla sidospeglar. Nya däck med mera.
Adventurer-modellen representerar det bästa DeSoto hade att erbjuda. Fyrdörrars karrossen erbjuder generösa utrymmen och gör bilen lika lämplig för crusing som utställning. Invändigt möts man av breda soffor, tidstypiska detaljer och en instrumentpanel som verkligen andas amerikanskt 60-tal!
En härlig DeSoto som ger ett riktigt gott intryck och håller ett bra bruksskick rakt igenom.
Välkommen in till AS Cars och ta del av ett stycke bilhistoria. Den här gången kanske det är din tur att bli en del av dess fortsatta resa!
Ring för mera information.
Vi erbjuder förmånlig finansiering i olika former från 0kr kontant med låg månadskostnad kontakta oss så ser vi vad som passar dig bäst!
Välkomna att besöka vår bilhall i Mellerud Smedjegatan 2 i Mellerud.
KÖPER – BYTER – SÄLJER – FÖRMEDLAR! Har du en USA bil att sälja? Kontakta oss!
Över 50 år i branschen.
Alexander 0703656946 / +46703656946
Gunnar 0705134553 / +46705134553

