
Pris 369000:-
Cadillac Serie 62 Cupe från 1958.
För 38 år sedan sålde vi på AS Cars en fantastisk Cadillac Coupe från 1958 – en ikonisk bil med läcker design och karaktär. Nu, nästan fyra decennier senare, har historien tagit ett oväntat och glädjande varv: den är tillbaka hos oss, redo att hitta en ny ägare!
Cadillacen startade sitt liv i slutet på 50-talet i soliga California. Importerades av oss våren -87. sedan dess varit hos en och samma ägare fram till nu.
Under årens gång har Cadillacen varit väll underhållen och omhändertagen. Mycket slitage delar nytt och bytt under åren. Även originalinredningen har fått sig en ordentlig uppfräschning och är i mycket gott skick.
390 motor från 62 sitter monterad och går kanonfint. Frisk och fräsch kaross där originallacken är kvar på stora delar av bilen i paintcode 12-28 Alpine White – Turquoise tak. Krom och lister sitter där det ska och är i mycket gott originalskick.
Utrustad med bland allan Powerbrake och Powersteering (Servobromsar och Servostyrning). Elhissar och Elsoffa. El antenn. Med mera.
Välkommen in till AS Cars och ta del av ett stycke bilhistoria. Den här gången kanske det är din tur att bli en del av dess fortsatta resa!
Ring för mera information.
Cadillacen säljes besiktad och körklar. Finns hemma i vår bilhall.
Vi erbjuder förmånlig finansiering i olika former från 0kr kontant med låg månadskostnad kontakta oss så ser vi vad som passar dig bäst!
Välkomna att besöka vår bilhall i Mellerud Smedjegatan 2 i Mellerud.
KÖPER – BYTER – SÄLJER – FÖRMEDLAR!
Har du en USA bil att sälja? Kontakta oss! Över 45 år i branschen.
Alexander 0703656946
Gunnar 0705134553